Ó panzanello!


Zdá se, že i sluníčko si vzalo dovolenou a odjelo za teplem do jižních krajin. Abych ho přivolala zpět na těch pár týdnů, které do konce léta zbývají, připravuju si osvěžující italský salát. Tajně doufám, že sluníčko schované za mraky mi ho bude závidět a přece jen povystrčí nějaký ten zlatý prst, aby se dotkl mého talíře.

Panzanella (pro 2 osoby)
(čti pandzanéla)

4 plátky bílého chleba (ciabatta, bageta)
2 rajčata
1 okurka
Půlka červené cibule
Lžíce nasekané bazalky
Sůl a pepř
Olivový olej
Bílý vinný ocet

Typické osvěžující lehké letní jídlo, které nevyžaduje tepelnou úpravu, si kdysi v Toskánsku nosili sedláci na pole, které obdělávali. Jedná se o takzvané piatto unico, jak říkají Italové, to znamená, že nejde ani o primo piatto (předkrm), ani o secondo piatto (hlavní jídlo), jde o jídlo, které svou sytostí nahradí několikachodové menu. Základem tohoto pokrmu je pane, čili chléb. Odtud je i odvozený název.
Do misky nakrájejte na co nejužší plátky červenou cibuli, zalijte ji vodou, do které přidejte dvě lžíce vinného octa. Nechte odležet nejméně dvě hodiny, cibule se tak zbaví palčivosti a zesládne. Chléb orestujte v toustovači, okrájejte okraje a střídku pokapejte vodou a vinným octem. Musí změknout, ale nesmí se rozpustit. Oloupejte okurku a nastrouhejte ji na kolečka. Rajčata nakrájejte na měsíčky. Zeleninu smíchejte s chlebem, přidejte nasekanou bazalku. Osolte, opepřete, vydatně zakapejte olivovým olejem a podle chuti vinným octem. Salát dejte na hodinu odpočinout do ledničky. Vychlazená panzanella, v níž se promísí všechny chutě léta, nemá konkurenci. Je jedinečná a tak snadná na přípravu!

Komentáře

Oblíbené příspěvky